Alan adı yaşınız nasıl ölçülür?

Her alan adının bir içeriği, tarihi ve dolayısıyla yaşının olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu kişi ve iş, labirent gibi internetin bu yönünü görmezden gelir. Ancak, bir alan adının yaşı bazen SEO ve diğer faktörler açısından önemli olabilir. Bu nedenle, alan adlarının yaşını ölçerken dikkate almanız gereken noktalar nelerdir? Bir alan adının yaşını nasıl belirleyebilir ve kontrol edebilirsiniz? Alan adının yaşını belirlemek için hangi araçları veya kaynakları kullanabilirsiniz?

Alan Adı Yaşını Ölçme

Alan adının yaşı, bir web sitesinin kurulduğu zamanı ve dolayısıyla internet üzerindeki geçmişini gösterir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve itibar yönetimi gibi çeşitli faktörler açısından önemlidir. Bu yaş, alan adının ilk kez kayıt edildiği tarih ile bugün arasındaki süre olarak hesaplanır.

Alan Adı Yaşının Önemi

  • SEO: Arama motorları, daha eski alan adlarına genellikle daha fazla güven verir ve bu, arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmeye yardımcı olabilir.
  • İtibar ve Güvenilirlik: Kullanıcılar, uzun süredir faaliyet gösteren sitelere daha fazla güvenir. Bu, özellikle E-ticaret siteleri için önemlidir.

Alan Adı Yaşı Nasıl Belirlenir?

Alan adının yaşı, alan adının ilk defa kaydedildiği tarihe bakılarak belirlenir. Bu tarih, alan adının oluşturulduğu ve internet dünyasında varlık göstermeye başladığı anı ifade eder.

Alan Adı Yaşını Kontrol Etme Yöntemleri

  1. WHOIS Sorgulama: İnternet üzerinde bir çok servis, alan adları hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan WHOIS sorgulaması yapmanıza olanak tanır. WHOIS veritabanları, bir alan adının sahibi, iletişim bilgileri, kayıt tarihi, son güncelleme tarihi ve ne zaman sona ereceği gibi bilgileri içerir.

  2. Alan Adı Yaşı Hesaplama Araçları: İnternet üzerinde bulunan çeşitli ücretsiz araçlar, alan adının yaşını kolayca hesaplamanıza yardımcı olur. Bu tür web sitelerine alan adını girerek, alan adının kaç yıl, ay veya gün önce kaydedildiğini öğrenebilirsiniz.

  3. Alan Adı Kayıt Kuruluşları: Alan adı kaydını yaptırdığınız kayıt kuruluşunun web sitesinde de benzer bilgilere erişebilirsiniz. Bazı kayıt kuruluşları, müşteri hesapları üzerinden bu tür bilgilere erişim sağlar.

Popüler Alan Adı Yaşı Kontrol Araçları

  1. https://www.whois.com/whois: Bu web sitesi, aradığınız alan adının WHOIS kaydını incelemenizi sağlar. Bu, alan adının ne zaman kaydedildiğini ve dolayısıyla yaşını anlamanın basit bir yoludur.

  2. DomainTools: Bu araç da benzer bilgileri sağlar ve alan adı tarihi hakkında detaylı bir rapor sunar.

  3. SEO Araçları: Bazı SEO araç kümeleri, sitenizin SEO durumuyla ilgili çeşitli bilgilerin yanı sıra, alan adı yaşını da kontrol etmenizi sağlar.

Alan adının yaşını anlamak, özellikle web projeleriniz için domain seçimi yaparken önemlidir. Eski, köklü bir domain seçimi, projenizin erişimini ve güvenirliğini artırabilir. Ancak, içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi de online başarı için elzemdir.

TERİMLER:

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Web sitelerinin arama motorları tarafından daha kolay bulunabilmesi ve sıralamada üst sıralarda yer alması için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır.

WHOIS Sorgulaması: Bir domain adı veya IP adresi ile ilişkili kayıt bilgilerini sorgulamak için kullanılan bir protokol veya İnternet hizmetidir.