Neden ağlarken gözyaşı akar?

Ağlama esnasında neden gözyaşı akar?

Öncelikle ağlamayı tanımlamak lazım. İnsan neden ağlar? Bu sorudaki ağlamayı, duygusal anlamda alacak olursak tamamen insanların hayatlarındaki yüksek düzeyde duygusal, sağlıksal yada psikolojik değişimlerin sonucunda verilen bir tepki olarak ortaya çıkacaktır.

Ağlamak yani göz yaşı, vücudumuzun bir nevi tehlikelere verdiği bir tepkidir. Ben duygusal anlamda yapılan ağlamaların ve dökülen gözyaşlarının, insan vücudunun ağlama yoluyla içindeki kötü enerjiyi atmasına, o anki duygusal çöküntüyü azaltması ve durdurması için gerçekleştiğini düşünüyorum.

Yapılan bir çok araştırmada, ağladıktan sonra insanların kendilerini daha iyi hissettiğini ve mutluluk hormonunun salgılanmasında artış olduğunu göstermektedir. Bu mantıkla ağlamanın aslında oluşabilecek psikolojik çöküntüyü önlediğini, psikolojik sorunları önlediğini, bu yolla oluşabilecek hasarı en aza indirdiğini görebiliriz.

Sizde çevrenizde görüyorsunuzdur, yada bir filmde. Aşırı kötü durumlarda, çevredekiler, travma halindeki insanlara ağlamalarını söylerler. Burada da görebiliriz ki araştırmaların sonuçlarının doğruluğu su götürmez bir gerçek.

Duygusal yapılan ağlamalar gerçekte insanın rahatlamak için verdiği bir tepkidir. Herhâlde ağlayıp göz yaşı dökmeseydik, anlık çıldırabilir, kendimize zarar verebilecek bir duruma düşebilirdik. İnsanların intihar eylemlerinde bulunmalarının bir nedeni de aslında duygusal tepkilerini dışa vuramamaları ve gerçek anlamda çöküntü halinde olmalarıdır. Bu durumda ağlayarak verilen tepkiler, bizim o anki kötü durumdan kurtulmamız için yapabileceğimiz en iyi ve ilk reflekslerden biridir.

Sorumuz ağlarken gözyaşı neden akardı. Burada duygusal tepkiye verilen bir cevap diyebiliriz.

Ancak birde şöyle bir soruda sorabiliriz: Ağlarken neden gözlerden yaş gelir? Neden vücudumuz başka şekilde tepki vermez? Örnek, ağlarken neden terlemeyiz? Neden gözler?

1 Beğeni