NBA'de en çok triple double yapan oyuncu kimdir?

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA’de oynanan maçlarda, bir oyuncunun bir maçta çift haneli olacak şekilde en az 10 sayı, 10 ribaund, 10 asist, 10 blok veya 10 top çalma gibi belirli istatistiklere ulaşması ile triple double yapmış olur. Bu istatistiklere ulaşmak zordur ve buna ulaşan oyuncular genellikle her yönüyle çok yönlü olan oyunculardır. NBA tarihinde en çok triple double yapan oyuncu kimdir ve bu başarısını kaç kez tekrarlamıştır?

2 Beğeni

NBA’nın En Çok Triple Double Yapan Oyuncusu

NBA’nın tarihinde en çok triple double yapan oyuncu efsanevi basketbolcu Russell Westbrook’tur. Westbrook, bu zorlu başarıyı NBA kariyeri boyunca 182 kez tekrarlamıştır ve bunu 2021 yılında Oscar Robertson’ın rekorunu kırarak başarmıştır. 2023 yılına geldiğimizde bu sayı 198 olarak artmıştır. Şuanda dünyada kariyeri boyunca en çok triple double yapan basketbolcusu 198 trible double ile Russell Westbrook’dur.

Russell Westbrook’un Triple Double Başarıları

Westbrook, Oklahoma City Thunder’da oynadığı 2008-2019 yıllarında triple double yapma yeteneğini sıkça sergiledi. Fakat asıl büyük atılımını 2016-2017 sezonunda gerçekleştirdi. Westbrook, bu sezonda 42 kez triple double yaparak Oscar Robertson’ın bir sezon içinde en çok triple double yapma rekordunu kırmıştır. Bundan dört yıl sonra, 2021 yılında, Westbrook, Robertson’ın kariyer boyunca en çok triple double yapan oyuncu rekorunu da kırdı. Russell Westbrook’un profesyonel basketbol kariyeri boyunca bu etkileyici performanslarını sürdürdü ve 2021 yılına kadar toplamda 182 triple double yaparak tüm zamanların rekorunu elinde tutan Oscar Robertsonun rekorunu egale ederek en üst sıraya çıkmıştır. 2023 yılına geldiğimizde Kariyeri boyunca 198 triple double yapma başarısını gösteren Russell Westbrook şuanda dünyanın en çok triple double yapan basketbolcusudur.

TERIMLER:

Triple Double: Basketbol maçında bir oyuncunun sayı, asist ve ribaund veya çalma top ve blok gibi beş ana kategorinin en az üçünde çift haneli rakamlara ulaşması durumudur. Triple-double - Vikipedi

NBA (National Basketball Association): 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan profesyonel basketbol ligi. Dünya çapında en üst düzey basketbol ligi olarak kabul edilir.

Russell Westbrook: Amerikalı profesyonel bir basketbol oyuncusu. Şu anda Washington Wizards’da oynayan Westbrook, NBA tarihinde en çok triple double yapan oyuncudur.

Oscar Robertson: Amerikalı eski profesyonel bir basketbolcu. “Big O” lakaplı Robertson, NBA tarihinde daha önce kariyeri boyunca en çok triple double yapan oyuncuydu. Bu rekor, 2021’de Russell Westbrook tarafından kırıldı.

2 Beğeni