Manuel vitesli arabalarda vites küçültme nasıl yapılır?

Manuel vitesli arabalarda vites küçültmek için önce ortamın oluşması gerekir, örneğin hızınızda düşüş olduğunda o anki vites hiza göre yüksek olacağı için arabayı ilerletmek için yeterli olmayacaktır ve bunu yaparken de çok fazla yakıt kaybı gerçekleşecektir. Hem ekonomik açıdan, hem de araç motorunun ömrü açısından hız düştükçe vitesinde doğru oranda düşürülmesi gerekir.

Peki vites küçültme, yada vites düşürme nasıl yapılır? Araba yavaşladığında vitesin yetemeyeceği bir nokta gelir bir süre sonra. Buda arabanın titremeye başlaması yada silkelenmesi olarak hissedebilirsiniz. Bu noktada debriyaj a basıp, vitesi hızınız için uygun vitese indirdikten sonra gaz vererek yolunuza devam edebilirsiniz. Bazen ani hız düşüşleri olduğu için vitesi bir alta indirmek yetmeyebilir, bu durumda iki vites birden düşmeniz gerekebilir. Ancak çok profesyonel değilseniz, sırayla iki vites indirebilirsiniz.

Vites düşürme nasıl yapılır?

Vites düşürmek yani hızınızı azaltmak için öncelikle fren ile arabanın hızı azaltılır. Buraya kadar debriyajı kullanmanızı önermiyoruz, çünkü araba hızlıyken debriyaja basarsanız motor boş dönecek fren balatalarına ekstra yük binecektir. Ancak sadece frenle yavaşlarsanız motorda bu hiza uyacak, kendisini yavaşlatacak. Hem ekonomik olduğu hem de fren balatalarını daha az kullandırdığı için araba yavaşlarken sadece fren kullanmanızı, debriyajı vitesi değiştireceğiniz zaman kullanmanızı öneriyoruz.

Bir noktada araba sarsılmaya başladığında yada motorun sesi iyice düşmeye başladığında debriyaja basarak vitesi bir alt numaraya düşürüp, gaz vererek devam edebilirsiniz.

Bu benim kullandığım yöntem ve açıklama, eğer daha iyisini biliyorsanız bu yazıyı düzenleyebilirsiniz. Gönderiyi wiki olarak ayarlıyorum, uygun gördüğünüz alanları düzenleyebilirsiniz.