Kızlarda ilk adet döngüsüne verilen isim nedir? Kızlarda ilk adet döngüsü ne zaman başlar?

Menstruasyon (âdet kanaması - regl), kadınlığın en mucizevi olaylarından birisidir ve 11-15 yaş aralığında başlar, menopoza kadar devam eder. Bu olay, kızların doğurganlık döneminin başladığını gösterdiği için hem toplumsal hem de bilimsel açıdan ergenlik döneminin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. İste bu dönemin başladığı ilk adet döngüsüne menarş denir.

İstatistiksel açıdan bakıldığında ergenlik yaşının 11-15 yaş arasında gerçekleştiği görülüyor. Bu yaş sınırı bazen 8 'lere kadar düşebiliyor ancak bu normal olarak görülüyor. Ergenliğin başlaması için gerekli olan şartların oluşması, kızların menarş olayını tetiklemektedir. Bu olayda menarş olayını tetikleyen özel bir hormon bulunmamıştır ancak vücudun östrojen hormonunun dengesiz yükselmesi, bunun sonucunda endometriyu mu kalınlaştırması ile tetikleniyor gibi görülüyor.

Menarş yaşı kızların bulundukları ortama, iklime ve çevreye göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye/istanbul bölgesinde yapılan bir araştırmaya göre kız çocuklarının ortalama menarş yaşı 12.74 olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığı bölgelere göre değişkenlik göstermektedir.

Küçük bilgi notları:

Menstruasyon (âdet kanaması - regl) östrojen hormonunun salgılanması sonucu olusur.