Sümerlerde kralın sahip olduğu unvanlar nelerdir?

Tarihteki en eski uygarlıklardan birisi olan Sümerlerde krallara verilen unvanlar yada kralların sahip olduğu unvanlar nelerdir?

Sümerlerde kralların sahip olduğu unvanlar arasında “Lugal” (büyük adam) en yaygın olanıdır. Ayrıca “En” (ilahi rütbe), “Ensí” (şehir valisi), “Aralık” (askeri lider) unvanları da krallar tarafından kullanılmıştır. Krallar ayrıca “Nin” (Tanrıça) unvanını da kullanarak ilahi bir rütbe edinmişlerdir.

Sümerler, tarihte bilinen en eski uygarlıklardan biridir ve hükümdarlarının sahip olduğu unvanlar da oldukça çeşitlidir. İşte bazıları:

  1. Lugal: Bu unvan, Sümercede “büyük adam” anlamına gelir ve Sümer kraliyet unvanlarının en önemlisidir.
  2. Ensi: Bu unvan, bir şehir-devletin liderine verilirdi ve “lord” veya “bey” anlamına gelir.
  3. En: Bu unvan, “yüksek rütbeli” veya “önde gelen” anlamına gelir ve genellikle kralların danışmanlarına verilirdi.
  4. Patesi: Bu unvan, bir ilahiyat kolejine veya tapınağa atanan liderler için kullanılırdı.
  5. Lugal-mu: Bu unvan, kralın savaş lideri olarak görev yaptığı durumlarda kullanılırdı ve “büyük savaşçı” anlamına gelir.
  6. Urukagina: Bu unvan, Uruk şehrinin önemli bir liderine verilmiştir ve onu adalet ve reformlar konusunda ünlü kılmıştır.

Sümerlerde kralların unvanları zaman içinde değişebilir veya farklı bölgelerde farklılık gösterebilir, ancak yukarıdaki unvanlar, genel olarak Sümer kraliyet unvanları arasında en yaygın olanlarıdır.

Sümerliler krallarına daha sonradan Mısırlıların da kullandığı gibi ilahi sıfatlar yakıştırırlardı. Çoğu Sümer kralının ilahi bir atası vardır. Mesela En çok bilinen Sümer kahramanı olan Gılgamış’ın Bir Sümer Tanrıçasının oğlu olduğuna inanılırdı.

1 Beğeni