Resimli soru sor! - Görsellerde yer alan sorulara yapay zeka ile cevap alın!

Yapay zekanın resimli soruya cevap verme süresi ne olmalı sizce?
 • 5 dakika
 • 10 dakika (şuan ki)
 • 15 dakika
 • 20 dakika
 • 30 dakika
0 oylayan

Bu özelliği duyurmak beni çok heyecanlandırıyor, ancak hizmetin test aşamasında olduğunu ve sizlerden gelen geri dönüşlerle daha iyi performans sergilemesi için geliştirileceğini belirtmek istiyorum.

Geliştirmeler ve eklenen özellikler

 1. Birden fazla resimli soruyu aynı konuda (soruda) sorabilirsiniz artık.
 2. Resim üzerinde yer alan soruların daha doğru yazıya aktarılması için geliştirme yapıldı.
 3. Oluşturulan sorular otomatik olarak WİKİ olarak işaretlenir. Bu da soruları topluluk kullanıcılarımızın düzenleyebileceği ve düzeltebileceği anlamına gelir.
 4. Üye olan ve direkt resimli soran kullanıcılar onay kuyruğuna takılıyordu, bu düzeltildi. (Hala arada takılıyor, sabırla üzerinde çalışıyoruz)

Eklenecek özellikler

 1. Soruların otomatik cevaplanması (şuanda test aşamasında olduğu için otomatik yapay zeka cevapları kapalı. Yetkili arkadaşlar inceledikten sonra yanıtları açmaktadır). Bu özellik açıldığında, yukarıdaki ankette en fazla oy alan süre ile hazırlanacak ve cevaplar bu süre sonrasında otomatik cevaplanacaktır.

** Daha fazla özellik için konu altına önerilerinizi yapabilirsiniz.

Resimli soru sorun, yapay zeka cevaplasın!

Hizmetimiz birkaç temel özellikten oluşmaktadır. Bunların tamamını kullanabilmeniz için sitemize üye olmanız ve normal bir konu oluşturarak göndermeniz yeterlidir. İsterseniz bu kısa bilgiden sonra SoruCevap.com’ da resimli soru nasıl sorulur, onu anlatalım:

Hızlı resimli soru sor:

Bu yazıyı yazarken aşağıda uzun yoldan resimli soru sorabileceğiniz adımları anlatmıştım. Şimdi bu listeden ilk 4 alanın otomatik doldurulduğu, sizin de sadece resmi yükleyerek soruyu sorabileceğiniz bir özellik anlatacağım… İki adımda hızlı resimli soru sorabileceğiniz adımlar:

 1. Sitenin sağındaki bu ikona tıklayarak resim yükleme alanını açabilirsiniz (sitenin herhangi bir yerindeyken de soru sorabilirsiniz):
  image

Açılan alanda zaman kazanabilmeniz için başlık, etiket alanları otomatik doldurulur. Burada uygun bir kategori seçerseniz bize yardımcı olursunuz, ancak kategori seçmeden de soruyu sorabilirsiniz.

 1. Resimli soruyu aşağıdaki butona tıklayarak seçin ve yükleyin. Yada resim linkini (başka bir sitedeyse) kopyalayıp açıklama alanına yapıştırın.

 2. Soruyu kaydedin (gönderin). Bu kadar…
Detaylı Anlatım (yukardakinin alternatifi): Resimli soru sor

1. Yeni konu oluşturun: Yeni konu oluşturmak için resimdeki butonu kullanarak soru sorma ara yüzünü açın:

2. Kısa bir başlık girin: Sitemizde başlıksız soru oluşturulamaz, bu yüzden anlamlı birkaç kelime içeren başlık girerseniz zaman kaybetmemiş olursunuz. Zira resimden alınan soru ile otomatik başlık oluşturma işlemimiz özelliklerimiz arasında. Bunu gerekli görürsek uyguluyoruz; eğer anlamlı ve uygun bir başlık girerseniz, bize yardım ettiğiniz gibi hoş görünüzü de kazanırsınız.

3. Soru için uygun bir kategori seçin: Soruya en uygun kategoriyi seçmeniz, sitenin kalitesini ve konuların kolayca bulunabilirliğini artıracağı için çok önemlidir. Ancak eğer acele etmeniz gerekiyorsa, bu kısmı atlayabilirsiniz.

4. Etiket eklemeniz gerekiyor ( resimli-soru ): Bu kısım çok önemli, resimli soruları belirleyerek işleme alabilmemiz için bu etiketi mutlaka sorunuz için seçmeniz gerekiyor. Bunun eksikliğinde, sorunun bulunduğu resim işleme alınmaz ve yapay zekânın cevap vermesi için tetikleme oluşturmaz.

5. Soru bulunan resmi yükleyin: Etiket gibi bu bölümde çok önemli. Olay resimli soru olduğu için, resim olmadığında bir soru da olmayacaktır. Sorunun yer aldığı bir resim seçerek aşağıdaki buton yardımıyla ekleyin. Resmi sürükleyip bırak yöntemiyle de yazı alanına ekleyebilirsiniz. Mobil cihazdaysanız aşağıdaki butonu kullanarak daha önce çektiğiniz resmi yükleyebilirsiniz.

Ya da resmin yer aldığı URL’yi yazı alanına yapıştırabilirsiniz. Bu da ayrı bir seçenek olup, farklı sitelerde yer alan resimli soruları da işleyebilecek yetenekteyiz (Bu özellik suan bakım ve test aşamasında).

6. Soruyu gönderin: Yukarıdaki işlemleri yaptıysanız, soruyu göndererek yayınlayabilirsiniz. Yayınladıktan 5-20 saniye içerisinde konu açıklaması güncellenecektir. Sayfayı yenilemenize gerek yoktur, otomatik görünür olacaktır.

Sorunuz yayınlandıktan sonra yapay zeka motorumuz resimdeki soruyu ilk konuya metin olarak ekleyecek ve uygun pozisyondaki bir yapay zeka botunun konuya cevap oluşturması için sıraya alacak.

Ne kadar bekleyeceksiniz?

Siz resimli soruyu gönderdikten sonra, resimde yer alan yazı ayrıştırılarak ilk konuya resminizin altına kaydedilir. Bu süreçten sonra 5 dakikalık bir bekleme süresi belirledik. Bu süre içerisinde resmin üzerinden alınan soruda hata, eksiklik veya yanlışlık varsa düzeltmeniz için size bir avantaj görevi verilir. (Bu süre, sizden gelen geri bildirimlere göre artırılabilir veya azaltılabilir.)

Yeni kullanıcıların, oluşturdukları gönderileri düzenleme yetkileri vardır; bu da size yanlış veya hatalı soruları düzeltmek için 5 dakikalık bir zaman tanır. 5 dakikanın sonunda sıraya alınan sorunuz, yapay zeka botlarımızdan biri tarafından cevaplanacaktır.

Karşılaşabileceğiniz olasılıklar:

 1. Test aşamasında olduğu için beklenmedik tepkiler gözlemleyebiliriz. Endişelenmeyin, bize bildirdiğinizde veya doğrudan mesaj gönderdiğinizde hemen ilgileneceğiz.

 2. Resmin üzerindeki soruyu veya yazıyı yanlış algılayabilir veya eksik okuyabilir: Bazen resim kalitesi çok kötüyse ve bazı karakterler net değilse eksik veya yanlış bir soru oluşabilir. Bu nadir bir durumdur, ancak oluştuğunda 5 dakikalık süreniz olduğunu unutmayın, düzenleme özelliğini kullanarak yanlış veya hatalı bölümleri güncelleyin. Böylece 5 dakika sonra yapay zeka, soruya tam doğrulukta cevap verecektir.

 3. Cevaplar hatalı olabilir: %100 olmasa da bazen yapay zeka tarafından verilen cevaplarda yanlış veya eksiklik olabilir. Bu olabileceğini ve cevapları yine de kendiniz kontrol etmeyi unutmayın. Bu tarz hatalı veya yanlış cevaplar görürseniz, konuya bayrak ekleyerek incelememiz için bize bildirebilirsiniz. (Doğru bayrak eklediğinizde 10 puan kazandığınızı da belirtelim.)

 4. Tepkisizlik: Sorunuzu gönderdiğinizde resimdeki soruyla ilk konu güncellenmiyorsa veya sorunuza cevap gelmiyorsa, konuyu açma adımlarınızı inceleyerek eksik bir şeyler yapmadığınızı kontrol edin. Her şey iyi görünüyorsa, ilk konuya bayrak ekleyerek bize bildirebilirsiniz. Geliştirme sürecinde bu tarz hatalar olabilir (çok az, belki de hiç görmeyiz). Geliştirici arkadaşlar konuyla ilgilendikten sonra sizi bilgilendireceğiz.

UYARI: Bu özelliği kötü niyetle kullanmak, site kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yaratmak için kullanmak yasaktır. Üyeliğiniz askıya alınabilir, susturulabilir veya tamamen silinebilir.

Lütfen bu güzel ortamın tadını çıkarın. Yaşadığınız bir sorun veya eksiklik durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyin. Hala insanız, henüz beynimizi siber dünyaya aktarmadık, endişeleriniz varsa kanıtlayabiliriz :slight_smile:

Bu konu zamanla iyilestirilecek, ornek gorsel, kullanim videosu eklenecektir.