26 Mayıs '17,Cuma
Üyelikİş İlanları
Yardım
  Bilgisayar Kullanımı BT Anasayfa Soru Sor Ders Yaz İpucu Yaz Örnek Uyg. Yaz Öneri Yaz
Favorilerime Ekle!
   
     Masaüstü Programları  > Dersler Masaüstü Programları Puanınız: 0 kp

Konu:
Soru Başlığınız:
Sorunuz:
Derecesi:
 

 

 

Geriye dönmek için tıklayın! Sayfayı yenilemek için tıklayın!
Yazan: emrah6600 Puan : 50 kp 8 Aralık '06 21:08  
 
Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin. Daha sonra “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer” adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere “NoSaveSetting” ismini verin. Ve Değer Verisini “1” yapın.


Konuşma Balonlarından Kurtulun


Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advance” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki “ShowInfoTip” kaydını bulun ve değerini “0” yapın. Ardından “EnableBallonTips” adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini “0” yapın.


Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer

” anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup “NoLowDiskSpaceCheck” adını veri ve değer olarak “1” girin.


Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme
NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

Bunun için “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup “EncryptionContextMenu” adını verin ardından değerini “1” yapın.

CD’leri Otomatik AçılmasıSürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM’u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın “Autorun” kaydının değerini “0” yapın.

XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak “gpedit.msc” konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

XP Pro’da Gelişmiş Dosya PaylaşımıDosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

Windows’u Eski Ayarlarıyla Yeniden KurunBunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. “<CD Sürücü İsmi>:\i386\winnt32.exe /unattend” . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

Internet Explorer’in Yeniden KurulumuWeb sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE’ yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD’sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

Windows XP Altında GoogleHKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). İlkine “Search Page” adını verin ve değer olarak “http://www.google.com.tr” girin. İkincisine ise “Search Bar” ismini verin ve değer olarak “http://www.google.com/ie” girin. Ardından HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchUrl anahtarına ulaşın ve “Varsayılan” değerini “http://www.google.com/keyword/%s” şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Search anahtarına ulaşın. Burada bulunan “SearchAssistant” değerini açıp “http://www.google.com/ie” olarak değiştirin.XP Home Altında Kullanıcı PaylaşımlarıWindows XP işletim sisteminin ev kullanımına özel versiyonunu kullananlar dosyalarını paylaşıma açabiliyor ancak bunları parola ile koruyamıyor veya kişiye özel atamalar yapamıyor. Ancak küçük bir hile ile bu durumu değiştirebiliriz. Başlat/Çalıştır ‘ a “shrpubw” yazın. Karşınıza gelen programla paylaşım hakları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Güncel Kullanıcının Masaüstünde GörüntülenmesiXP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}” anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve “Bilgisayarım %USERNAME%” olarak isim verin.

Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

Rezerve Bant Genişliğinin Serbest BırakılmasıWindows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a “gpedit.msc” yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

Otomatik Kullanıcı KaydıEğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.

Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon kaydına ulaşın ve buradaki “AltDefaultUserName” kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona “AutoAdminLogon” adında bir dize değeri oluşturun ve değerini “1” yapın. Daha sonra “DefaultPassword” adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz “Space” tuşuna basmanız yeterli.

Dialer Programlarına Karşı KorumaÇevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve “C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Network\Connections\Pbk” klasörüne gidin. buradaki “RASPHONE.PBK” özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

Masaüstünü Göster Simgesinin OluşturulmasıÖncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.[Shell]Command=2IconFile=Explorer.exe,3[Taskbar]Command=ToggleDesktopDaha sonra bunu “Masaüstünü Göster.SCF” adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi EkleyinRegedit “Düzen-Bul” deyip İstanbul kelimesini aratın. “(GMT +02:00) Atina, İstanbul, Minsk” yazan değeri buluğunuzda “Display” yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

XP’nin Konuşma Balonlarını KapatmakEğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan “d: sürücüsünde az yer” türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced” altında “EnableBallonTips” DWORD değerini “1” den “0” a çevirmeniz onu kapatacatır.

Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını EngellemekWindows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb’dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” klasörü altındaki “DisablePagingExecutive” değerini “1” yapmanız yeterli olacaktır.

Sistemle İlgili Olan Dosya Yollarını DeğiştirmekWindows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz.” HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Shell Folders” altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı ArttırmakWindows XP bir performans canavarıdır. Windows’unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” altında “LargeSystemCache” değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Takılan CD’lerin Otomatik Çalışmasını EngellemekBilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servi ces\Cdrom” altındaki “AutoRun” değerini “0” yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

Windows XP’ nin CD Yazma Programını KaldırmakRegedit “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer” anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını “NoCDBurning” verin. Ve değerini “1” yapın.Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne EklemekBaşlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. “HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}” anahtarını bulun, sağdaki “Varsayılan” değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara “DefaultIcon” adını verin. Bu anahtara ait “Varsayılan” değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan “Instance/InitPropertyBag” al anahtarına geçin. Sağdaki “method” öğesine değer olarak “ShellExecute” girin. Şimdi aynı yerde “Command” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında “Param1” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

Kullanıcıları Kayıt Penceresinden ÇıkarmakBilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit’i açın ve “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserLis t” anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmakbunu için Regedit’de “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” değerini 500 yapın.

Açılış Ekranında ClearTypeRegedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın. Burada “FontSmoothing” ve “FontSmoothing” değerlerini “2” yapın.

Internet Explorer Hızlı Açılsınbunu için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

Schedule Task KapansınI.E 6 sunucuya her bağlandığında “Schedule Task” çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\RemoteComputer\NameSpace\{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}” bu anahtarı bulun ve silin.

BSDOS Çıktığında Yeniden BaşlasınBSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\CrashControl” anahtarında AutoReboot değerini bulun ve “1” yapın.

Açılış Diskinin Otomatik Optimize EdilmesiBunun için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction” anahtarında “Enable” değerini bulun ve “Y” yapın.

Başlangıç Menüsünü DeğiştiremesinlerSistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer” anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak “NoChangeStartMenu” yazın ve değerini “1” yapın.

Sistem Bip’leri KapansınArada çık “bip” seslerinden sıkıldıysanız Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound” anahtarına ulaşın. “Beep” değerini “no” olarak değiştirin.

Ekran Koruyuculardan KurtulunEğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:\WINDOWS\system32\dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:\windows\system32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

Shared Document’i KaldırınBilgisayarımdan Shared Document’i kaldırmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace\Delegate Folders” anahtarına ulaşın ve buradaki “{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}” alt anahtarını kaldırın.

Açılış Disketi OluşturmakDisketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra “Create MS-DOS Startup Disk” i çalıştırın.

XP’nin Firewall Özelliğini KapatmakBu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

Windows XP’yi Hızlı KapatmaRegedit “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

Windows Daha da HızlansınWindows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Co ntrol\FileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1” yapın.

Açıklama YapmasınWindows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.

Bilgisayar Otomatik KapanmıyorWindows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

Açılış Süresini KısaltınNTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına

“CHKNTFS/T:4” (4 yerin eherhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManag er\MemoryManagement\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini “5” yapın.

Boot Dosyaları İle Açılışı HızlandırınRegedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction” anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.

Windows XP’ yi Hızdan UçurunRegedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\PriorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1” yapın.

Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden BaşlatılmasıGenellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları KaybetmeyinBunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.

Sisteminizi Sunucuya ÇevirinBunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\Session Manager\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.

Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı ÇalıştırınBunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı ArttırınBunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

k-Otomatik Güncelleştirme : Windows’un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.

Sistemi Hızlı KapatınHKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Wa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

Boot performansını YükseltinHKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki “EnablePrefetcher” değerini “5” yapın.

NumLock AçılsınHer açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard anahtarına ulaşın ve buradaki “InitialKeyboardIndicators” değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

Sağ Menüye “Klasöre Kopyala” , “Klasöre Taşı” Öğelerini EklemekBunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\Con textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara “Copy To” ve “Move To” adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin.Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Pencereler Bıraktığınız Gibi KalsınHerhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

İstenmeyen XP Bileşenlerini KaldırınC:\Windows\Inf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.Sistemdeki Gizli Programlar.


Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe

Windows kısa kapan aç : logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır : C:\WINDOWS\system32\tsshutdn.exe

Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:\WINDOWS\system32\webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:\WINDOWS\system32\attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu : C:\WINDOWS\Help\Tours\mmTour\tour.exe
Not:Bir arkadaşdan alıntı..
made by sakıncalı\jenderme23......

 Sn ,
bu dersi değerlendirin!

 
Sn ,
şikayetinizi bildirin!

 
Konu: Masaüstü Programları 959 kişi okuyup oyladı: Çok İyi   
Onay Bekleyen Cevaplar VarCevaplanmış...
    Cevap Bekleyen Sorular : Çöz Kazan ... Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... parola 250    abcdamet
Bilgisayara parola konulduğunda bilmiyorsak o parolayı nasıl kırarız acil..
.....
Bölüm: Masaüstü Programları
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Neişe yarar. 250    abcdamet

Arkadaşlar nasıl Access de makro oluştururuz

ve nasıl tablo yapılır......
Bölüm: Masaüstü Programları
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Access 250    abcdamet
Yaa arkadaşlar access nasıl kullanılır ne işe yarar biri söylesin lütfenn......
Bölüm: Masaüstü Programları
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Birlikte aç yaRdım!!!!! 250    fthkrc
ArkadaşLar oyun yklerken oyunn bi dsyasını birlikte aç ypıp not deftri ile açtım snRa oyun açılmadı oyunu siLdim cd yi tkıorum .....
Bölüm: Masaüstü Programları
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... dosyaları silemiyorum 250    infazc1
arkadaşlar masaüstünde uygulama var silmeye çalıştığımda
'' Dosya başka başka bir programda açık olduğundan bu eylem gerçekle.....
Bölüm: Masaüstü Programları
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... pc filtreleme programi 250    italyali
iyi gunler dilerim.ben bilgisayarima bazi zararli programlarin girmesini ve acilmasini engellemek istiyorum.(chat,sohbet,pornogr.....
Bölüm: Masaüstü Programları
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... masaüstü simge düzenleme 250    sadramente
Masaüstündeki simgelerin sırası karıştığında onları eski haline getirecek bir program vardı. İnterneti alt üst ettim bulamadım. .....
Bölüm: Masaüstü Programları
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... partition macig 8 250    camtel38
Arkadaşlar partition macig 8 proğramını kurdum disk birleştirmesi yapıyorum ama aply deyince sistem eski haline dönüyor. Kısacas.....
Bölüm: Masaüstü Programları
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... laptop bın biosa giremiyorum 250    adlım
laptop ba format atıcam ama biosa girerken şifre soruyo bende şifreyi bilmiyorum yapılıcak bişey varmı acaba.....
Bölüm: Masaüstü Programları
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... BIN DOSYASI ACILMIYOR 250    sefa86
COUNTER CTRIKE 1.5 OYUNUNU ALDIM BILGISAYARCIDAN. VE BU DOSYA BIN DOSYASI ICERDIGINDEN OYUNU KURAMIYORUM BILGISI OLAN VARSA MINN.....
Bölüm: Masaüstü Programları
Devamı...
 
    Dersler : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... dostan format 10 ped
dosu açıyoruz ve örnek: d: entere basıyoruz ve d sürücüsüne geçiyoruz ondan sonra format d: yapıyoruz bir yazı karşınıza çıkacak.....
Bölüm: Masaüstü Programları
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... XP"de Önemli Bilgiler 50 emrah6600
Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu.....
Bölüm: Masaüstü Programları
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Windows açılışında sorun mu yaşıyorsunuz? AĞIR AÇ 30 server1
Windows açılışında sorun mu yaşıyorsunuz? Quick Startup ile Windows başlangıcında istediğiniz programların açılmasını engelleyeb.....
Bölüm: Masaüstü Programları
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... windows sıra dışı ip uçları... 20 ganja_m
Windows XP Sıradışı İpuçları

Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tab.....
Bölüm: Masaüstü Programları
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Windows Xp başlat butonlarının hızlı açılımı 40 mesut_201
Baslattan çalıştır regedit tamam dıyoruz açın dahasonra sırasıyla sunları acın HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop sağd.....
Bölüm: Masaüstü Programları
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Win XP de Hızınıza hız katın 30 saniyeden 15 saniy 30 mesut_201
Windows XP'de orijinal ayarlarda sistem açılışı sırasında açılış penceresi oldukça uzun bir zaman beklemektedir. Bu işlemi daha .....
Bölüm: Masaüstü Programları
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Xp Kullaniyorsak Bulnlari Bılmeyılız (gerçekten bo 50 viyol10sel
Xp Kullaniyorsak Bulnlari BYlmeyYlYz


--------------------------------------------------------------------------------
1).....
Bölüm: Masaüstü Programları
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Window açılışında şarkı... Windows acildiginda oto 50 viyol10sel
Window açyly?ynda ?arky...


--------------------------------------------------------------------------------


1. Once .....
Bölüm: Masaüstü Programları
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Xp açışını 6 saniye yapın 50 viyol10sel
Xp açy?yny 6 saniye yapyn --------------------------------------------------------------------------------
Download : http://t.....
Bölüm: Masaüstü Programları
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Win Xp Hoş geldiniz yazısını degiştirme 50 viyol10sel
Win Xp Ho? geldiniz yazysyny degi?tirme
--------------------------------------------------------------------------------
htt.....
Bölüm: Masaüstü Programları
Devamı...
 
    Örnek Uygulamalar : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Powerpoint programinda pointer kullanmak 25 Deepestblue
Eger sunum sirasinda CTRL+P ye asarsaniz pointer olarak kullanabileceginiz ikon belirecektir. Ayni sekilde CTRL+A ya basinca yin.....
Bölüm: Masaüstü Programları
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Kopyalanamayan *.Dat uzantılı video CD'leri Kopyal 75 Kazansky
Ya millet benim bir taktiğim var. Bunu normal de amcamın oğluna bilem söylemedim... Neyse uygulamaya geliyorum.

Filmi kopyal.....
Bölüm: Masaüstü Programları
Devamı...
 
    İpuçları : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Bellek perfonmansının arttırılması 25 ped
Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory .....
Bölüm: Masaüstü Programları
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... mp3 wav vb. medya dosyalarını edit etmek 5 srdr74
elinizdeki mp3 wav vb. formattaki media dosyalarını açıp düzenlemek şarkının içinden bir bölümü almak ve o bölümü cebiniz için m.....
Bölüm: Masaüstü Programları
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... trial yani deneme programlarını sınırsız kullanabi 20 mkaysu
arkadaşlar trial programlar genelde 20 ila 30 gün arası kullanıma açıktır. ancak siz şimdi söylediğim yöntemle bu programları sı.....
Bölüm: Masaüstü Programları
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... cm 03 04 editör ünü çalıştırmak 15 ugur1555
cm 03 04 editörünü çalıştırmak için data ya gir sonra........
Bölüm: Masaüstü Programları
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Xp'nin incelikleri 25
xp profesional cok kullanylyyor olsada aptal ca yazylmys byr ysletym systemydyr normal userleryn goremedygy kysymlarda gorulen h.....
Bölüm: Masaüstü Programları
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... 3109 kelimelik bilişim sözlüğü kesin exele yapıştı 20 naskastra
İNGİLİZCE TÜRKÇE
12-hour clock 12 saatlik zaman biçimi
12-hour time format 12 saatlik zaman biçimi
24-hour clock 24 saatlik z.....
Bölüm: Masaüstü Programları
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Başlat menüsündeki çubuğunda (sağ alt köşede) bulu 25 joy1966
Başlat menüsündeki çubukta (sağ alt köşede) bulunan saat'in soluna veya sağına ISMINIZI eklemek için BAŞLAT menüsünden AYARLAR a.....
Bölüm: Masaüstü Programları
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... radar 25 alleinewolf
cep telefonum nokia6600 bununla yolda otomobil ile giderken radarı nasıl tespit ederim?tekefonum radara yakalanmadan bana daha e.....
Bölüm: Masaüstü Programları
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... daha fazla kisayol resmi 25 fuldabol
selamlar,
masa ustune (veya baska bir yere) yerlestirdiginiz kisayollarinizin simgelerini ayirtedici sekilde degistirmek istey.....
Bölüm: Masaüstü Programları
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... geri dönüşüm kutusunu çöpe atın 25 sandersan
bir dosyayı silmek istediğnizde bilgisayar geri dönüşüm kutusuna atar ve siz ordfan tekrar silmek zorunda kalırsınız. Eğer sile.....
Bölüm: Masaüstü Programları
Devamı...
 


Anasayfa  |   Üye Giriş  |   Üye Kayıt  |   Bilişim Teknolojisi  |   Bilim & Kültür  |   İş & Meslek  |   Yaşam & İnsan  |   Yardım
Sponsorluk  |   Reklam  |   İletişim


 © Copyright 1999 - İNOPSİS ®
sorucevap.com, bir İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. ® hizmetidir.


Güvenli İnternet'i Desktekliyoruz
Yasal Uyarı: Sorucevap.com internet sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetlerine aittir. Kaynak gösterilerek dahi içeriğin tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan yazıların bir bölümü, alıntı yapılan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.