28 Mayıs '17,Pazar
Üyelikİş İlanları
Yardım
  Fen Bilimleri BK Anasayfa Soru Sor Ders Yaz İpucu Yaz Örnek Uyg. Yaz Öneri Yaz
Favorilerime Ekle!
   
     Astro Fizik  > Dersler Astro Fizik Puanınız: 0 kp

Konu:
Soru Başlığınız:
Sorunuz:
Derecesi:
 

 

 

Geriye dönmek için tıklayın! Sayfayı yenilemek için tıklayın!
Yazan: pcengineer® Puan : 75 kp 13 Eylül '03 09:21  
 
KEDI-TEREYAGI FIZIGI VE YERCEKIMININ KALDIRILMASI KONUSUNDA YAPILAN BAZI YENI CALISMALAR UZERINE...

Deneyler, supheye yer birakmayan bir aciklikla gostermistirki, uzerine tereyagi surulmus bir dilim ekmek yere dustugunde,daima yagli tarafi alta gelir Deney sirasinda, tereyagli ekmegin fiziksel ve kimyasal durumunda bir degisiklik olmadigindan, enerji acisindan gozlenebilecek tek sey,sistemin potansiyel enerjisindeki azalmadir.

Ekmegin, tereyagli yuzualta ya da uste gelecek sekilde dusmesi durumlarinda, kaybettigipotansiyel enerji miktari aynidir; bu yuzden olayi enerji ile aciklamakmumkun degildir.

Ancak, ekmek yere yagli yuzu alta gelecek sekildedustugunde, tereyaginin bir kismi ekmekten ayrilarak yere sacilmaktabu da sistemin entropisini onemli olcude arttirmaktadir: Yani, ekmegin yagli yuzu alta gelecek sekilde dusmesi durumunda sistemin entropisinde olusan artis, ekmegin yagli yuzu uste gelecek sekilde dusmesi durumunda sistemin entropisinde olusan artistan daha fazladir. Bu durumda, termodinamik kanunlarina uymasi icin, uzerine tereyagi surulmus bir ekmek diliminin, yere duserken, yagli tarafini alta getirmeye calisacagi aciktir.

Tereyagli Ekmek Kanunu'nun ilkeleri hakkinda yaptigimiz bu hatirlatma,gunumuz fizikcilerinin yercekimini kaldirma konusunda yaptiklari calismalari daha iyi anlamamiza yardimci olacaktir.

Bildigimiz gibi, baska bir fizik kanunu da;bir kedinin pencereden firlatilmasi durumunda, yukseklik ne olursa olsun, dort ayagi uzerine dusecegini soylemektedir. Bu durumda akla gelen ilk soru, bir kedinin sirtina tereyagli bir ekmek dilimi, yagli yuzu uste gelecek sekilde baglanip,kedi ve tereyagli ekmekten olusan bu sistem pencereden atildiginda, ne olacagidir. Kedi mi dort ayagi uzerine dusecektir; yoksa, tereyagliekmegin yagli yuzu mu yere carpacaktir?

Haylaz bir cocuk, bu deneyi sahsen yapmayi dusunebilir; ancak, sonucabazi akil yurutmelerle ulasmak da mumkundur. Tereyagli Ekmek Kanunu,ekmegin tereyagli yuzunun yere carpmasi gerektigini acik sekildeifade ederken; kedi aerodinamigi, kedinin sirtustu yere dusmesinin olanaksiz oldugunu belirtmektedir. Doganin, bu ikilemi uzerine, kedi ve tereyagli ekmekten olusan sistemin, yere dusmesini saglamasi imkansizdir.Iste bu yuzden, sirtina tereyagli ekmek baglanmis bir kedi, pencereden atildiginda yere dusmez Insanlarin hayalini asirlardir susleyen yercekimini alt etmenin sirri,iste bu sekilde cozulmustur.

Tereyagli bir kedi, pencereden firlatildiginda, kedisel dondurme kuvveti ile tereyagsal cekimkuvvetinin dengelendigi belirli bir yukseklikte durur. Bu yuksekligiekmegin uzerinden bir miktar tereyagi alarak arttirmak ya da kedinin ayaklarindan birini kopararak azaltmak mumkundur.

Esasen bu teknik,gezegenler arasi yolculuk yapmayi basarmis turler tarafindan yayginsekilde kullanilmaktadir; bir UFO'ya yaklasildiginda duyulan gurultude milyonlarca kedinin miriltisindan baska bir sey degildir.

Bu teknigin tehlikeleri de yok degildir. Kedinin tereyagli ekmegiyedigini dusunun; boyle bir durumda facia kacinilmazdir. Bu durumdakediler dort ayaklari uzerine duserler; fakat, ancak dis yuzeylerihava ile surtunmeden dolayi ak kor haline gelmis, ici ofkeliuzaylilarla dolu, dev uzay gemisi kafalarina dusunceye kadaryasayabilirler...

Bu sorunu cozmek icin, bir cok arastirma ekibi, azimle, tadi kedilerinhosuna gitmeyecek bir tereyagi gelistirmek icin calismaktadir.Fistik ezmesi oldukca umut verici gorunmekle birlikte, deneyler halensurdurulmektedir...

 Sn ,
bu dersi değerlendirin!

 
Sn ,
şikayetinizi bildirin!

 
Konu: Astro Fizik 327 kişi okuyup oyladı: Normal   
Onay Bekleyen Cevaplar VarCevaplanmış...
    Cevap Bekleyen Sorular : Çöz Kazan ... Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... yörünge 250    yasinuysal01
Selam arkadaşlar. cisimler yörünge denilen güzergahlarında nasıl oluyor da asılı gibi , hiç sapmadan duruyor? Hangi kuvvetler bu.....
Bölüm: Astro Fizik
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... elektrik 250    tazmanya canavarı
nötr yüklü elektroskop yakınına bir x cismi yaklastırılınca yük dağılımı A'daki gibi oluyor.Şekil B'deki gibi elektroskop iletk.....
Bölüm: Astro Fizik
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... 3 EV 3KUYU 250    allyalik
HERBİR EVE 3 KUYUDAN AYRI AYRI BORULARLA SU ÇEKİLECEK AMA BORULAR KESİŞMEYECEK NASIL BİR YOL İZLENİR?.....
Bölüm: Astro Fizik
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... kütle 250    yavuz_123
kütle nedir.....
Bölüm: Astro Fizik
Devamı...
 
    Dersler : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Kedi - Tereyağı Fiziğinin Düşündürdükleri 75 pcengineer®
KEDI-TEREYAGI FIZIGI VE YERCEKIMININ KALDIRILMASI KONUSUNDA YAPILAN BAZI YENI CALISMALAR UZERINE...

Deneyler, suphey.....
Bölüm: Astro Fizik
Devamı...
 


Anasayfa  |   Üye Giriş  |   Üye Kayıt  |   Bilişim Teknolojisi  |   Bilim & Kültür  |   İş & Meslek  |   Yaşam & İnsan  |   Yardım
Sponsorluk  |   Reklam  |   İletişim


 © Copyright 1999 - İNOPSİS ®
sorucevap.com, bir İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. ® hizmetidir.


Güvenli İnternet'i Desktekliyoruz
Yasal Uyarı: Sorucevap.com internet sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetlerine aittir. Kaynak gösterilerek dahi içeriğin tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan yazıların bir bölümü, alıntı yapılan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.