29 Nisan '17,Cumartesi
Üyelikİş İlanları
Yardım
  Eğitim Grupları BK Anasayfa Soru Sor Ders Yaz İpucu Yaz Örnek Uyg. Yaz Öneri Yaz
Favorilerime Ekle!
   
     Lise  > Soru ve Cevaplar Lise Puanınız: 0 kp

Konu:
Soru Başlığınız:
Sorunuz:
Derecesi:
 

 

 


Geriye dönmek için tıklayın! Sayfayı yenilemek için tıklayın!
Soran: aslanrambo Puan : 250 26 Ocak '09 19:20  
insan vucudundaki endokrinbezler ve salgıladıkları hormonlar neleridr?
Konu: Lise Durum: Cevap Bekliyor  
   N@Z 1 Mart '09 13:44 
-ENDOKRİN SİSTEM-• Canlılarda sistemler arasındaki uyumlu çalışmayı sağlayan özel maddelere hormon denir.Bunların sağlandığı yere endokrin bezler,bu sisteme de endokrin sistem denir.HORMANLARIN ÖZELLİKLERİ1. Üretildikleri yerden hedef doku ve organlara hayvanlarda kan ile bitkilerde ise hücreler arası difüzyon ile floemle taşınırlar.

2. Her hormonun etkilediği hücre ,doku, ve organ farklıdır.

3. Hormonlar az miktarda olup etkileri farklıdır.

4. Gereğinden az veya çok salınmaları halinde hastalıklara neden olabilirler.

5. Hormonlar canlıdaki yoğunluğuna göre etki gösterirler.

6. Hormonlar protein ve yağ yapısındadır.• Yüksek yapılı organizmalarda vücudun bütünlüğü sinir sistemi,birlikte çalışmasıyla sağlanır.

• Endokrin bezler salgı yapan sinir hücreleri ile bunların salgılarını inceleyen bilim dalına endokrinoloji denir.HAYVANLARDA HORMONAL DÜZENLEME

• Omurgalıların birçoğunda ve birçok omurgasız hayvan (böcekler ,kabuklular, yumuşakçalar)endokrin bezler vücudun düzenli çalışmasında görev alır.

• Sölenterlerde ve halkalı solucanlarda hormon üreten tek kaynak ,salgı yapabilen sinir hücreleridir.

• Böceklerde hormonlar sinir sisteminde (beyin) üretilir.Beyin hormonları etkisiyle vücut bezleri hormon salgılar.Bunlardan en önemlisi de deri değiştirme hormonudur.Bu hormonun sayesinde deri değiştirilerek dış iskeletin engellemesine rağmen büyüme sağlanır.Bir başka hormon ise larva döneminde üretilen gençlik hormonu(jüvenil)dur.

• Deri değiştirme hormonu (ekdizon)ergenlik döneminde salgılanır.İNSANDA HORMONLAR

• Hormonlar iç salgı bezlerinde üretilerek direkt kana verilir.

• Başlıca iç salgı bezleri:Hipofiz,tiroid,paratiroid,böbreküstü,pankreas,epifiz,timusve eşey bezleridir.HİPOTALAMUS: İki çeşit hormon salgılar.Bu hormonlar hipotalamus tarafından sentez edilerek hipofiz bezinin arka lobunda depo edilir, ihtiyaç halinde buradan kana karışır.1. ADH(=Antidiüretik Hormon =Vazopressin):Böreklerde suyun geri emilimini sağlar .İnce atardamarın kasılmasını kan basıncının artmasını sağlar.ADH az salgılanırsa şekersiz diyabet hastalığı görülür.

2. OKSİTOSİN:Uterusun kasılmasını sağlayarak doğuma yardımcı olur.Meme bezlerini uyararak sütün meme ucuna gelmesini sağlar.HİPOFİZ:iki kısımdır.1)Arka lop:Hipotalamusta üretilen hormonlar depo edilir.

2)Ön lop:7 önemli hormon salgılar.

1. STH(=Somatotropin Hormon) :Büyümeyi sağlar Özellikle uzun kemiklerin büyümesini sağlar.Protein sentezini arttırır,karbonhidrat ve yağ metabolizmasını etkiler.Fazla salgılanması devliğe az salgılanması cüceliğe yol açar.Büyüme döneminden sonra fazla salgılanırsa akromegali hastalığına (el ayak, ve yüz kemiklerinde orantısızlığa) sebep olur.

2. MSH(=Melanosit Uyarıcı Hormon)guleneride melanosit hücrelere etki ederek cilde renk veren melanin maddesini salgılatır.

3. TSH(TUH=Tirotropin):Tiroid bezinin uyarılmasını ve tiroksin hormonun salgılanmasını sağlar.

4. LTH(=Luteotropik Hormon=Prolaktin):Korpus luteumun devamını sağlar.Annelik duygusunu geliştirir.Süt keselerinin oluşumunu sağlar.

5. FSH(=Folikül uyarıcı Hormon)gulenişilerde folikülleri geliştirerek yumurta hücresinin olgunlaşmasını sağlar.Foliküllerde östrojen salgılattırır.Erkeklerin testislerinde sperm hücrelerin oluşumunu başlatır.

6. LH(=Luteinleştirici Hormon)gulenişilerde ovalasyonu sağlar.Korpus luteumun oluşmasını sağlattırır.

7. ACTH(=Adrenokortikotropik Hormon):Böbrek üstü bezinin korteks kısmını uyararak buradan steroid hormonları salgılattırır.TİROİD BEZİ:En önemli hormonu tiroksindir.TİROKSİN:Hücrelerin metabolizma faaliyetlerinde kullandıkları oksijen miktarını ayarlar.Fazla salgılanırsa oksijen tarafından kullanılan oksijen miktarı artar ve metabolizma hızlanır.AZ salgılanırsa metabolizma yavaşlar,hücreler arası maddede sodyum ve suyun ,kanda ise kolesterolün yükselmesine sebep olur.İnsanlar ve sıcak kanlı hayvanlar, yılın soğuk aylarında daha fazla tiroksin salgılar.Hipotalamustaki salgı yapan sinir hücreleri, özel bir madde ile hipofizin ön lobundan tirotropin sentezlenmesini ve serbest kalmasını sağlar.TSH kan ile tiroide gelir ve tiroksin hormonu salgılar.Ayrıca kandaki Ca ve P seviyesini düşürücü etki yapan tirokalsitonin hormonu da salgılar.İyot eksikliğinde tiroid bezinin büyüyerek salgı yapmasını guatr denir.Gelişme devresinde tiroit bezinin az çalışması sonucu kretenizm(ahmaklık) olur.Bu çocuklarda cücelik , zeka geriliği, eşey bezlerinin gelişmediği görülür.Ergenlik döneminde az salgılanırsa bazal metabolizma hızı ve vücut ısısı düşer.Ruhen ve bedenen uyuşukluk başlar.Deride şişlikler ve kıl dökülmesi görülür.Bu bozukluklara miksodem denir.PARATİROİT BEZİ:Parat hormonu (paratirin)sentezler.PARAT HORMONU:Ca ve P metabolizmasını düzenler.Kemikten kana Ca ve P geçişini sağlar.Tirokalsitonin ile zıt çalışarak Ca , P dengesini sağlar.Az salgılanırsa kandaki Ca kemiklerde birikir ve kanın Ca miktarı azalır. Buna tetani denir.Bu hastalıkta kaslar ağır kasılma ve titremeler olur.El ve ayak parmaklarında içe doğru bükülmeler olur.BÖBREKÜSTÜ BEZLERİ:Kabuk (korteks) bölgesinden salgılananlar:aldosteron ve

kortizon.Öz bölgesinde (medulla)salgılananlar:Adrenalin (Epinefrin),

nöradrenalin(Nörepinefrin)ALDOSTERON:Böbreklerdeki Na –Cl iyonları emilimini sağlar

Kortizol.Karbonhidrat,yağ ve protein metabolizmasını düzenler.Protein ve yağların karbonhidrata dönüşmesini sağlar.Kan şekerini yükseltir

Korteks bölgesi hormonlarının az salgılanması sonucu Andison hastalığı oluşur.Deri tunç rengini alır, kan basıncı düşer iştahsızlık ve kaslarda zayıflama görülür Na ve Cl `ün idrara atılması artarken vücut sıvısında K miktarı yükselir.ADRENALİN(Epinefrin): Korku , öfke ve heyecan anında salgılanır.Sempatik sinir sistemi epinefrinin etkisiyle kan basıncını yükseltir,kalp atışlarını hızlandırır damarlar genişler , göz bebekleri büyür, kıllar dikleşir.NORADRENALİN(Nörepinefrin): Kan basıncını arttırıcı etki yaparPANKREANS:Karma bir bezdir.Ürettiği enzimleri kanalla bağırsağa gönderir.Langerhans

odacıklarında ürettikleri hormonları kana verirler.İNSÜLİN:Langerhans adacıklarını beta hücrelerinde üretilir.Kan şekerinin dokulara geçişini sağlar.Kas ve karaciğerde glikojen sentezini sağlar.Yeterli salgılanmadığında kan şekeri yükselir ve bunun sonucunda şeker hastalığı görülür.GLUKAGON:Langerhans adacıklarının alfa hücrelerinde sentezlenir.Karaciğerde depo edilen glikojeni parçalattırır.Glikozun kana geçişini sağlayarak kan şekerini arttırıcı etki yapar.EŞEYSEL BEZLER:TESTİS HORMONLARI(ANDROJEN ):Testislerde testesteron hormonu üretilir.Erkeklerde ikincil karakterlerin gelişmesini ve spermlerin olgunlaşmasını sağlarOVARYUM HORMONLARI:Östrojen ve progesteron üretilir.Östrojen dişilerde eşeysel olgunlaşmayı düzenlerPLASENTA:Progesteron salgılar.
    
   Cevap / Mesaj Yazma:  
 
Mesaj türü:
  Cevap   Mesaj
Mesajınız:
 
Cevap: Soru sahibi verdiğiniz cevabı olumlu yada olumsuz onaylamadığı müddetçe soruyu başka cevap yada mesajın girilmesine izin vermiyecek şekilde kitler. Cevabınız reddedilirse SoruPuanı / 5 up(uzman puanı) bakiyenizden kesilir.
Mesaj: Soruyu başka cevaplara kitlemez fakat soru sahibi tarafından cevap olarakda kabul edilebilir.
Mesaj Yazımı: Mesajınız dilediğiniz uzunlukta olabilir. Mesajınızın görünümünü düzenlemek istiyorsanız <font>,<b>,<u>,<i>,<ul>,<li> html taglarını başlarına + işareti koyarak kullanabilirsiniz.
Örnek: +<b>bu kısım kalın yazılır+</b>ama bu kısım değil

Ayrıntılı Bilgi için tıklayın
     
Bu soru için verilen cevaplardan beni haberdar et!

Onay Bekleyen Cevaplar VarCevaplanmış...
    Cevap Bekleyen Sorular : Çöz Kazan ... Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... öğremenim bana aşık galiba 100    pışt ne bakıyon
ya arkadaşlar çok özür diliyom ama ben bi lise öğrencisiyim ve kızım. bizim okulda bi hoca var.tarih hocası. bizim derse girmiy.....
Bölüm: Lise
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... soru 250    mevlutkeles
f(x-2001/x-2002)=x-2000 ise f ^-1(x) nedir?(f üssü -1 ).....
Bölüm: Lise
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... endokrin bezler 250    aslanrambo
insan vucudundaki endokrinbezler ve salgıladıkları hormonlar neleridr?.....
Bölüm: Lise
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... tarih 250    SERAP CANO
ziştavi anlaşması kimler arasında imzalandı
önemi.....
Bölüm: Lise
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... OSM-MEMLÜK İLİŞKİLERİ///1479 İSTANBUL ANT. 250    enoses72
OSMANLI-MEMLÜK ilişkilerinin Fatih döneminde tamamen gerginleşmesinin nedenleri nelerdir?

1479 İstanbul antlaşmasının osmanlı.....
Bölüm: Lise
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... İSTNBULUN FETHİ? 250    enoses72
İstanbulun fethinin Avrupayı kültürel,siyasal ve ekonomik yönden etkileyen sonuçları nelerdir?
İstanbulun fethinden sonra Fatih.....
Bölüm: Lise
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... İSTANBULUN FETHİ 250    enoses72
İstanbulun fethinin Avrupayı kültürel,siyasal ve ekonomik yönden etkileyen sonuçları nelerdir?
İstanbulun fethinden sonra Fatih.....
Bölüm: Lise
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... matematikle ilgili bi soru konu:karmaşık sayılar 250    rock princess
Z=x+yi olmazk üzere mutlak Z =9 mutlak değer içinde Z-3-4i ifadesinin en küçük değeri nedir?.....
Bölüm: Lise
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... polinomlar 250    dumlucali
3.dereceden p(x)polinomunun x kare-2ile bölümünden ax+b ise p(x) polinomu nedir?.....
Bölüm: Lise
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... dil anlatım ödevim.. (çok acil ltfen yardım edin) 250    nurr_ysg
bir tema belirleyip onu anlatım türlerine göre(öyküleyici,betimleyici, destansı,emredici,öğretici,açıklayıcı,tartışmacı,kanıtlay.....
Bölüm: Lise
Devamı...
 
    Dersler : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Masal Türü ve Masal Türünün Özellikleri 50 giresunluselin
* Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir. Masal terimi öncelikle, Sindirella, Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğ.....
Bölüm: Lise
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... BATI'DAKİ RÖNESANS İLE TANZİMAT HAREKETİNİN BENZER 30 giresunluselin

• Rönesans hareketinde genel anlamda bir yenilik anlayışı vardır. Tanzimat'ta da yenilikler yapılmıştır.

• Rönesans hareke.....
Bölüm: Lise
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... edebiyat 20 giresunluselin
ŞİNASİ VE ALİ SUAVİ'NİN FİKRÎ, EDEBÎ YÖNLERİ İLE KİŞİLİKLERİ ARASINDAKİ FARKLI VE ORTAK YÖNLERi
.Şinasi yol açıcı, yenileşmeyi.....
Bölüm: Lise
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Osm. Duraklama Dönemi Ders Notları 50 NokTa_61
OSMANLI DURAKLAMA DÖNEMİ (1579 – 1699)

DURAKLAMA DÖNEMİ PADİŞAHLARI :

- III. Murat (1574 –1595)
- III. Mehmet (1595 – 16.....
Bölüm: Lise
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Lise2 DağıLMa DöNeMi 30 NokTa_61
DAĞILMA VE ÇÖKÜŞ DÖNEMİ(1792-1918)

DAĞILMA DÖNEMİ PADİŞAHLARI :

III. Selim (1789 – 1807)
IV. Mustafa (1807 – 1808)
I.....
Bölüm: Lise
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... TÜRK DİL KURUMU 50 alfonso75
TÜRK DİL KURUMU
Her şeyden önce dil, kişiler arasında en etkin, en doğal ve sürekli iletişim aracıdır. Aynı zamanda bilimsel, d.....
Bölüm: Lise
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... divan edebiyatı 35 selin_10
DİVAN EDEBİYATI NAZIM BİÇİMLERİ

1. GAZEL: Özellikle aşk, güzellik ve içki konusunda yazılmış belirli biç.....
Bölüm: Lise
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... permutasyon kombinasyon 30 safakersoy
I. PERMÜTASYON
A. SAYMANIN TEMEL KURALI
1) Ayrık iki işlemden biri m yolla, diğeri n yolla yapılabiliyorsa, bu işlemlerden bi.....
Bölüm: Lise
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Teoremler 30 bahard17
Teorem: Bir dik üçgende dik kenarların kareleri toplamı hipotenüsün karesine eşittir.
4 üçgen ve ortadaki karenin alanı topla.....
Bölüm: Lise
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... öss coğrafya 20 ahmetaydin13
1. SICAK İKLİM TİPLERİ : ( Ekvatoral - Savan - Muson - Çöl )

A) EKVATORAL İKLİM ( Tropikal İklim ).....
Bölüm: Lise
Devamı...
 
    Örnek Uygulamalar : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... faktöriyel 30 a_s_i_gamzelim
9!+7!/9!-7!=9.8.7!+7!/9.8.7!-7!=7!(9.8.+1)/7.(9.8-1)=73/71
.....
Bölüm: Lise
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... ıki sayıyı toplama 5 Asparagas_19
Private sub comman1_click()
top = a + b
print top
End sub
End
.....
Bölüm: Lise
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Bakalım bu soruyu kim çözecek? 30 Kıvançöncel
Ezgi cebindeki parasının 1. gün 1\2'sini 2.gün kalan parasının 1\4'ünü , 3. gün 1\6'sını harcıyor.Geriye 2.200.000 lirası kaldığ.....
Bölüm: Lise
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... EKONOMİK KULLANİŞLI LAZERLİ ALARM(TÜRKİYE BENİ KEŞ 60 özkan kara
ARKADAŞIM YAPMAN GEREKEN İŞ IŞIĞA DUYARLI B,İR GECE LAMBASI ALMAK.BİRDE NORMAL BİR LAZER.BU AYGITI KAPI VEYA ARCINIZA,ODANIZA K.....
Bölüm: Lise
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... BÜYÜK DEVRİM BENZİNSİZ ÇALIŞAN ARAÇI BEN YAPTIM(BE 75 özkan kara
arkadaşlar önce bunu bir maket üzerinde denemelisiniz.bunun için yapamanız gereken oyuncak kumandalı bir araba alarak onun motor.....
Bölüm: Lise
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Sis Bombası 75 haber
Basit ve Etkili bir sis bombası yapmak için ilk başta aşağıdaki malzemeleri temin ediniz
4 parca şeker
6 parca potasyum nitr.....
Bölüm: Lise
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Nesir Bilgisi Konu Testi 75 sayha
Konu Testi : Nesir Bilgisi Konu Testi1. Herhangi bir konuda görüs ve düsünceyi ileri süren, savunan, destekleyip kanitla.....
Bölüm: Lise
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... LİSE 3 Edb.Yazılı Örneği 60 sayha
Asâletini Kaybeden İrfan

İrfanı hisarla kuşatmış Doğu, mâbede bezirgân sokmamış. Yıllarca davar gütmüş, odun taşımış çömez........
Bölüm: Lise
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Roman İncelemesi 75 sayha
Romanın Adı: NUR BABA
Yazarı : YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

Nur Baba romanı bir Bektaşi şeyhiyle genç bir muhibbesi .....
Bölüm: Lise
Devamı...
 
    İpuçları : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... 2008 öss için bölüm+puanlar 10 "lemon"
2008 öss'de istediğiniz bölüm için yaklaşık olarak kaç puan almanız gerektiğini bu adresten öğrenebilirsiniz,önce puan türünü so.....
Bölüm: Lise
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... EDEBİYAT 25 reredan
ŞİİR TÜRLERİ


hece ölçüsü şiirdeki hece sayısı ile bulunur dizedeki sesli harfleri sayınız.


nazım biçimi şiirin nasıl y.....
Bölüm: Lise
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Gelecekte kendini mahkemelerde avukat görmek istey 10 poh_poh_perisi
AVUKAT
_________________________________________________________

TANIM

Bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişki.....
Bölüm: Lise
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... psikolok olmak isteyenler; bakmadan geçmeyin.... 20 poh_poh_perisi
PSİKOLOG
_________________________________________________

TANIM

İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçleri.....
Bölüm: Lise
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... tarihte zorlananlara 15 tebessüm-burcu
tarih dersine çalışırken konu başlıklarına çalışınız özellikle lise 1de başarınız çok çalışmaya değil teknik yani çıkabilecek so.....
Bölüm: Lise
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Soz sanatları, bi bakın derim:) 25 shntg
SÖZ SANATLARI

Söz sanatları; anlama derinlik, yoğunluk katmak ya da söyleyişi daha etkili hale getirmek için ba.....
Bölüm: Lise
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... denklemler hiç sorununuz kalmayacak 25 mekansiz_saibano
?yklarda verilenleri i?lemde yerine koyarak yapyn.....
Bölüm: Lise
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... çözülmemis soru kalmayacak 25 köksal_zaagaa

ip ucuna gerek yok butün sorularınızı bana yollarsanız cevapları size açık sekılde yollanacaktır
zaagaa@mynet.com .....
Bölüm: Lise
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Yazılılar 15 hselcukkacar
Yazılılarda her soruya mutlaka cevap verin, hiçbir zaman boş soru bırakmayın. Bu sizin öğretmenin gözünde yükselmenizi ve azda o.....
Bölüm: Lise
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... tarihteki halifeligin kaldirilmasi ile ilgili 25 snitch
Halifeliğin kaldırılması (3 Mart 1924). Saltanatın kaldırılmasından ve Mehmet VI Vahdettin'in İstanbul'dan ayrılmasından sonra, .....
Bölüm: Lise
Devamı...
 


Anasayfa  |   Üye Giriş  |   Üye Kayıt  |   Bilişim Teknolojisi  |   Bilim & Kültür  |   İş & Meslek  |   Yaşam & İnsan  |   Yardım
Sponsorluk  |   Reklam  |   İletişim


 © Copyright 1999 - İNOPSİS ®
sorucevap.com, bir İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. ® hizmetidir.


Güvenli İnternet'i Desktekliyoruz
Yasal Uyarı: Sorucevap.com internet sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetlerine aittir. Kaynak gösterilerek dahi içeriğin tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan yazıların bir bölümü, alıntı yapılan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.